Sürüş Saatleri

Avrupa’ da taşıma yapan araçlar için, sürüş ve dinlenme süreleri komisyon kuralları ile (Regülasyon EC 561/2006) belirlenmiştir. Firmalar, yüksek oranlarda cezalara maruz kalmamak için artık sürüş saatleri kurallarına özen gösteriyor ve sürücülerini bu şekilde yönlendirip, kontrol ediyorlar.

Bu nedenle günümüzde, sürücülerin sürüş ve dinlenme bakımından geçerli andaki durumlarının ofis tarafında sürekli olarak görülebilmesi, sürücülerin cezaya düşmeden kontrolü ve uyarılması önem taşımaktadır. Softeal Technology olarak, müşterilerimize bu anlamda etkili çözümler sunuyor ve işlerini kolaylaştırıyoruz.

Avrupa Birliği’ nde geçerli olan sürüş ve dinlenme kuralları genel hatları ile şu şekilde sıralanmaktadır:

Sürekli sürüş saati toplamda 4.5 saati geçemez. Sürücü bu süre sonunda en az 45 dakika dinlenmek zorundadır. Bu 45 dakikalık dinlenme, ilk periyod en az 15 dakika ve ikinci periyod 30 dakika olmak üzere iki kısma ayrılabilir.

Günlük toplam sürüş süresi 9 saat ile sınırlıdır. Bu süre, haftada iki kereden fazla olmamak koşulu ile 10 saate uzatılabilir.

Günlük dinlenme süresi en az 11 saat olmak zorundadır. Ardışık iki haftada 3 kereden fazla olmamak koşulu ile 9 saate indirilebilir. Günlük 11 saatlik dinlenme, ilk period en az 3 saat, ikinci periyod en az 9 saat olmak üzere iki kısma ayrılabilir.

Haftalık toplam sürüş süresi 56 saat ile sınırlandırılmıştır. Bu süre, ardışık iki haftada toplam 90 saati geçemez.

Haftalık dinlenme süresi minimum 45 saat olmalıdır. Bu süre, 45 saatlik dinlenme haftasını takip eden hafta içerisinde 24 saate düşürülebilir.

Sürücü, en son haftalık dinlenme süresi bitiminden itibaren geçen 6 çalışma günü sonunda, tekrar haftalık dinlenmeye çekilmelidir.

Softeal Technology Sürüş Saatleri Uygulaması ile, bu kurallara göre sürücülerinizi kontrol etmek ve yönlendirmek çok kolay!

Sistemimiz ile, sürücülerinizin sürüş ve dinlenme açısından son durumlarını tek ekranda toplu olarak görebilirsiniz. Bu sayede, gidilecek bir lokasyona tako açısından en uygun sürücüyü kolayca yönlendirebilirsiniz.

Ek olarak, araç bazında detaylı biçimde son durum ve tarihçe sorgulaması yapmanız mümkündür. Bu ekranlarda, sürücünüzün son durumu görüntülendiği gibi, tüm aktiviteleri (sürüş, dinlenme vb.) zaman bazında grafiksel ve liste olarak verilmektedir.

Sürücünün geçerli aktivite anındaki araca ait canbus bilgilerini de (odometre, yakıt vb.) aynı listede görebilirsiniz.

Uygulamada, gün, hafta ve iki haftalık bazda kümülatif süre toplamlarını bir arada görebilirsiniz. Bu sayede, herhangi bir aracınızı, aynı ekranda tüm sürüş ve dinlenme kurallarına göre sorgulamanız mümkündür.

Sistem tarafından, kural ihlaline yakın durumda olan sürücüleriniz için sağlanmış uyarı mekanizmaları bulunmaktadır. Bu durumda olan sürücüler için sistem otomatik olarak ilgili kullanıcılara ve istenirse sürücülere uyarı mesajları göndermektedir. Bu sayede, cezai duruma düşmeden gerekli önlemleri alabilirsiniz.