Sunucuya konfigürasyona göre bilgi gönderme opsiyonuna ek olarak cihazdan belirli komutlarla sorgulama yapılabilmektedir. Cihazın son konfigürasyon durumu, en son geçerli konumu, geçerli pil seviyesi, gsm sinyal gücü bilgiler herhangi bir anda cihazdan sorgulanabilmektedir.

Olay bazlı konfigüre edilebilen yapısı sayesinde, değişik koşullarda farklı konum verme aralıkları ayarlaması (harici enerji kesildiğinde, uzun aralıklarla konum verme vb.) veya bazı komponentlerin kapatılması (gönderilecek mesaj yoksa ve harici enerji kesilmişse modemin kapatılması gibi) mümkündür.

*  Römork takibinde, gelişmiş beklentilerin olduğu durumlarda ise, müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için programlanabilir karakutu uygulamalarımızı kullanmaktayız.

Yukarıdakine benzer şekilde, yağmur ve nem gibi dış etkenlerden korumak için cihaz koruyucu bir kutu içerisine konulup, silikon ile sızdırmazlığı sağlanmaktadır.

Cihaz standart cihaza oranla daha fazla bağlantı noktası desteği sağlamaktadır. Bu sayede takılacak harici aparatların (sensör vb.) sayısı artırılabilmektedir.

Bu tür uygulamalarda kurulum, römorkun ön kısmına yapılmaktadır. Enerji tüketim politikası, römork çekiciye bağlı durumda iken aracın enerjisini tüketmemek için Standart Araç Takip kısmında anlatılan şekilde çalışır. Çekici römorktan ayrıldıktan sonra cihaz enerjisinin bitimine kadar belirli aralıklarla uyanarak sunucuya bilgileri gönderir.

Programlanabilir karakutu uygulamalarının avantajı, adından da anlaşılacağı üzere, cihazın özel isteklere göre programlanabilmesidir. Müşteri ile karşılıklı görüşmeler sonucunda cihaza uygulanacak yeni geliştirmeler, aracın ofise gelmesine gerek kalmadan uzaktan cihaza yüklenebilmektedir.

Römork montajlarında, enerji EBS kablosu üzerinden alınmaktadır. Ek olarak, uygun bağlantıların yapıldığı koşullarda, aracın canbus hattı üzerinden, römorkla ilgili bilgiler (aks ağırlığı vb.) alınabilmekte ve sunucuya gönderilmektedir.

Yazılımsal olarak, yüklerinizi Softeal Web takip uygulamamız ile müşterilerinize takip etme olanağı sağlamanız mümkün. Yazılım içerisinden, müşteri hesapları oluşturabilir ve yüklerini taşıyan araçları müşteri hesaplarına atayabilirsiniz. Bu şekilde her müşteriniz, sistemde oturum açtığında kendisine atanmış olan araçları ve yükleri görebilecektir.