İşemri ile aynı şekilde, lokasyonlar da istenen sayıda özel bilgi alanı içerebilmektedir. Lokasyonlarda sürücü tarafından yapılacak adımlar ofis kullanıcıları tarafından tanımlanmaktadır. Her bir lokasyon türü için (gümrük, yükleme ya da boşaltma lokasyonu gibi) yapılacak adımları tanımlayıp, tanımladığınız şablonları uzaktan istediğiniz araçlara yükleyebilirsiniz. Bu şekilde, işemri gönderimi sırasında aynı verilerin sürekli gönderimi engellenmekte ve GPRS maliyetleri (roaming için) azaltılmaktadır. Şablonlar tanımlanıp araçlara yüklendikten sonra, işemri gönderirken lokasyonu sadece şablon kodu ile göndermeniz mümkündür. İlgili lokasyona ait adımlar, cihaz üzerinde kayıtlı olan şablonlar yardımı ile oluşturulacaktır.
"Softeal Desktop Lokasyon Şablonları Tanım Ekranı"
Resmi büyütmek için tıklayınız
Lokasyon şablonlarında tanımlanan adımların türlerini zorunlu veya serbest olarak tanımlamanız mümkündür. Adımların zorunlu olması durumunda, sürücünüz ilgili adımı tamamlamadan sonraki adımları gerçekleştiremeyecektir. Bazı adımlar tekrarlanabilir adımlar olarak tanımlanabilmektedir. Ek olarak, sürücünün istediğiniz adımları lokasyon alanı içerisinde gerçekleştirmesini zorunlu kılabilirsiniz. Bu şekilde sürücü, ilgili lokasyona ulaşmadan adımı tamamlamak istediğinde, lokasyon sınırları içerisinde bulunmadığı için hata mesajı alacak ve işlemi gerçekleştiremeyecektir.

Tanımladığınız adımlara herhangi bir form bağlamanız mümkündür. Form Mesajlar uygulaması ile oluşturduğunuz herhangi bir formu, işemrinin kritik bir noktasında kullanılmak üzere adımlara bağladığınızda, bu noktalarda sürücüden istenen formatta ek bilgi edinebilirsiniz. Örneğin, "Lokasyona Vardım" şeklinde bir adım tanımlayıp, bu adıma içerisinde canbus alanları içeren bir form bağladığınızda, sürücünüz her lokasyona vardığında odometre ve yakıt bilgileri alarak sefer maliyetlerinizi toplam olarak ya da bölüm bazında ölçmeniz mümkündür.

İşemri uygulaması, sürücüler tarafından kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilmektedir. Sürücüler, sadece ilgili bilgiye tıklama yöntemi ile, basit bir şekilde ofis tarafına bilgi gönderim işlemini yapabileceklerdir. Cihaza yeni bir işemri geldiğinde, sürücü görsel ve sesli olarak uyarılır. Sürücünün işemrini incelememesi durumunda cihaz belirli aralıklarla sesli uyarı işlemini tekrarlayacaktır.

İşemri başlatılmadan önce durakları ve gelen bilgiler ekranlarda gezinerek incelenebilir. Bazı müşterilerimizde isteğe göre, cihazda başlatılmış bir işemri olmadan sürücü hareket ettiğinde, sesli olarak uyarı yapılmakta ve ofis kullanıcılarına ihlal bilgisi gönderilmektedir. Cihaza sürücü bazında işemri göndermek mümkündür. İşemri içerisinde sürücü tako numarası ya da sicil numarası verildiğinde, her sürücü kendisine ait işemirlerini ekranda görebilmektedir.

"Sürücü Görev Yöneticisi Uygulaması Ekranı"
Ekranlara göz gezdirmek için tıklayınız
Gönderilen işemri içerisinde, lokasyonlar için enlem ve boylam bilgisi vermek mümkündür. Bu sayede sürücü, istenen durumlarda adres aramakla zaman kaybetmeden, tek bir tuşa basmak suretiyle işemri lokasyonuna navigasyon işlemini kolayca başlatabilir.

Gelişmiş İşemri Uygulaması, performans ölçümü kriterlerinden birisi olarak kullanılabilmektedir. Sürücünün belirli bir periyod boyunca gerçekleştirdiği seferler, bu süreçte uygulamayı doğru ve hızlı kullanma yeteneği, sefer boyunca kritik noktalarda edinilen canbus değerleri ile analiz edilerek sürücünün yaptığı sefer sayısı ve maliyetleri çıkarılabilmekte, ek olarak sürücünün bu süredeki araç kullanım performansı da ölçülebilmektedir.