Form mesaj tanımlarında, bazı alanları otomatik doldurma şeklinde tanımlamak mümkündür. Örnek vermek gerekirse geçerli tarih, cihazın son aldığı koordinat değerleri, geçerli işemrinin kodu ya da başka bir alanı gibi bazı bilgiler, sürücünün girmesine gerek kalmadan, form açıldığında otomatik olarak dolmaktadır.

Diğer bir otomatik doldurma alan türü ise, araçtan gelen canbus değerlerine ait olan alanlardır. Sürücü formu gönderim için açtığında, aracın geçerli andaki canbus değerleri (odometre, yakıt seviye yüzdesi, toplam yakıt tüketimi gibi) ilgili alanlara otomatik olarak doldurulur. Bu tür alanlar, sefer maliyeti ölçme açısından önem taşımaktadır.

Ekran tasarımınızı yaparken, bazı alanları sürücüye görünmemesi için gizli alan olarak tanımlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, yukarıda bahsedilen canbus alanlarını gizli alan olarak tanımlarsanız, form mesaj açılması sırasında bu alanlar sürücüye görünmeden doldurulacak ve mesajın içerisinde gönderilecektir.

Değerleri sınırlı sayıda olan ve listeden seçilebilecek alanları (benzin istasyonu, arıza türü vb.) değer listesi olarak tanımlayabilirsiniz. Bu tür alanlarda sürücü sadece ilgili alana tıklayarak, açılan listeden ilgili değeri seçerek giriş yapacaktır.

Form mesajlarda, sürücüler için dil desteği eklenebilir. Form mesajda girilen etiketler ya da değer listesindeki değerler farklı dil seçenekleri için konfigüre edilebilir. Etiketler ve değerler sürücünün cihaz ayarlarından seçtiği dil seçeneğine göre ekrana çıkacaktır.

"Tasarlanan Formun Cihaz Ekranındaki Görünümü"
Ekranlara göz gezdirmek için tıklayınız
Form mesajlar, sahadan bilgi geri beslemesi işlemini güçlendirdiği için, süreç yöntemlerinizi iyileştirme ve verimliğinizi artırmada çok önemli rol oynamaktadır. Sürücüler tarafından gönderilen bu mesajlarda, hata yapma olasılığının çok düşmesi nedeniyle, sahadan gelen mesajlar ERP sistemleri tarafından kolay ve hızlı bir şekilde işlenebilmektedir.

Form mesajlarının en etkin kullanım alanı Gelişmiş İşemri Yönetimi uygulamasıdır. Sistemde tasarladığınız formların, işemri adımlarına bağlanması ile, sefer sırasındaki kritik noktalarda maliyet ölçme ve operasyonunuz için gerekli bilgileri almanız mümkündür.

İçerisinde canbus otomatik doldurma alanları içeren bir form tanımlayıp, bu formu işemri başlangıcı, bitişi ve lokasyonlar için tanımlayabileceğiniz "Lokasyona Vardım" adımına bağladığınızı düşünün. Sürücü bu işlemleri gerçekleştirirken form otomatik olarak doldurulup ofis tarafına gönderileceği için, toplam sefer maliyetini ölçebileceğiniz gibi, lokasyonlar arasındaki her bir parçasının da maliyetini ölçebilirsiniz.